Domů Náměstí Václava Hanky 828, Dvůr Králové nad Labem MAPY.cz  
Hlavička LOGO
 
 

Realizováno za finanční podpory Královéhradeckého krajeVzdělávání zaměstnanců v období 2014+

Poslední aktualizace: 17.3.2016
Hlavní foto článku

Od poloviny roku 2016 bude možné čerpat na vzdělávání zaměstnanců z 2 typů podpor – od Úřadu práce a na samostatný projekt z Operačního programu Zaměstnanost (dále OPZ). Úřad práce spustí příjem žádostí na konci března 2016. Dotace bude poskytována jen na odborné profesní kurzy.

Na proškolení většího počtu zaměstnanců stejnými kurzy bude lepší využít samostatný projekt z OPZ. Připravovaná výzva by měla být vyhlášena v červnu 2016. Bude ale zřejmě opět platit, kdo dřív podá žádost, bude mít vyšší pravděpodobnost, že dotaci dostane. Níže uvedené informace nejsou oficiální, ale mohou už nyní pomoci s přípravou vzdělávacího projektu zaměstnanců.

Školení bude moci probíhat 24 měsíců, školení na sebe mohou navazovat i se překrývat. Nemělo by být omezení v tom, o jaké kurzy půjde – tzn., bude možné mít i jazykové i odborné školení v jednom projektu. Školení mimo pracovní dobu zřejmě nepůjde, protože je zde fixně započítána úhrada mzdových nákladů, ale tento bod ještě není definitivně rozhodnutý.
Dotaci bude možné čerpat v režimu de minimis nebo blokové výjimky. Výše podpory bude pro podniky 85 %, v Praze 50 %. Každý podnik má po dobu 3 let k dispozici 200 000 Euro. Vyčerpá-li je, pak může přistoupit na dotaci v režimu blokové výjimky, která bude odstupňovaná dle velikosti podniku na 70 % (malý), 60 % (střední) a 50 % (velký podnik). Pokud zaměstnáváte zdravotně handicapované v určitém poměru, podpora se může zvýšit o 10 %.
Spolufinancování u obcí a veřejného sektoru bude 5 %, neziskové organizace budou mít dotaci ve výši 100 %.

Co by dotace měla hradit?
• Kurzovné
• Náhradu ušlé mzdy (ale jen ve výši minimální mzdy)
• Režijní náklady – nájem, účetnictví, náklady na administrativu projektu, cestovné atd.
• Případně je možné mít přímo zaměstnaného interního lektora a z dotace hradit jeho mzdu.

Podporováno bude 7 typů školení:
1. Základní IT školení
2. Odborné IT školení
3. Jazyky
4. Manažerské/měkké dovednosti
5. Účetní/daňové
6. Odborné, technické
7. Interní lektor – musí být zaměstnán a splňovat podmínky.

K žádosti by měla být sestavena analýza vzdělávání zaměstnanců, která bude muset splňovat požadavky pro talent management zaměstnanců.

Dotace z Úřadu práce, známé pod zkratkou POVEZ, budou přístupné od konce března. Srovnání, který program je výhodnější, nelze provést, dokud se Česká republika nedomluví s Evropskou komisí na výši jednotkové ceny. Obecně by mělo platit, že podniku, který chce školit zaměstnance jak v odborných znalostech, tak v jazykových a sottskills dovednostech se vyplatí více samostatný projektu OPZ než dílčí dotace z ÚP.

Sdílet přes Facebook      
Vytvořeno: 17.3.2016  -   4021 zobrazení  

Komentáře k článku Napsat komentář   Napsat komentář

 
 
 
 
 
|   © 2013  MAS Královédvorsko   |
| Vytvořil: Dušan Sedlačík, postaveno na redakčním systému WebBoss | www.webboss.cz |